Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
33_MMPX-PC1-50-1/111_NE
| Part Number | 33_MMPX-PC1-50-1/111_NE |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | COAX ADAPTER MMPX TO 1.0MM |
| In-stock | 8 |
request a quote
33_MMPX-PC1-50-1/111_NE Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | – |
| Equivalent Quality | Huber+Suhner |
| Packaging | Bulk |
| Adapter Type | Plug to Jack |
| Conversion Type | Between Series |
| Adapter Series | MMPX to 1.0mm |
| Center Gender | Female to Male |
| Convert From (Adapter End) | MMPX Plug, Male Pin |
| Convert To (Adapter End) | 1.0mm Jack, Female Socket |
| Impedance | 50 Ohms |
| Style | Straight |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Mounting Feature | – |
| Fastening Type | Snap-On, Threaded |
| Ingress Protection | – |
| Center Contact Plating | Gold |
| Features | – |
| Frequency – Max | 80 GHz |




