| Type | Description |
|---|
| Series | M12 |
|---|
| Equivalent Quality | TE |
|---|
| Packaging | Bulk |
|---|
| Connector Type | Receptacle, Female Sockets |
|---|
| Number of Positions | 8 |
|---|
| Shell Size – Insert | M12-8 |
|---|
| Mounting Type | Panel Mount, Through Hole, Right Angle |
|---|
| Mounting Feature | Bulkhead |
|---|
| Termination | Solder |
|---|
| Fastening Type | Threaded |
|---|
| Orientation | A |
|---|
| Primary Material | Metal |
|---|
| Shell Material | Brass |
|---|
| Shell Finish | Nickel |
|---|
| Contact Finish – Mating | Gold |
|---|
| Color | Silver |
|---|
| Ingress Protection | IP68 – Dust Tight, Waterproof |
|---|
| Material Flammability Rating | – |
|---|
| Features | Board Guide, Board Lock, Shielded |
|---|
| Shielding | Shielded |
|---|
| Current Rating (Amps) | 2A |
|---|
| Voltage Rating | 60V |
|---|
| Cable Opening | – |
|---|
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
|---|