Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
5-520315-4
| Part Number | 5-520315-4 |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Connector Ffc Vert 4Pos 2.54Mm Pcb |
| In-stock | 1081 |
request a quote
5-520315-4 Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | Triomate |
| Equivalent Quality | TE |
| Packaging | Tray |
| Number of Positions | 4 |
| Flat Flex Type | FFC, FPC |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector/Contact Type | Contacts, Vertical – 1 Sided |
| Pitch | 0.100″ (2.54mm) |
| Termination | Kinked Pin |
| FFC, FCB Thickness | 0.13mm ~ 0.38mm |
| Height Above Board | 0.273″ (6.93mm) |
| Locking Feature | – |
| Cable End Type | Straight |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Contact Finish | Tin |
| Housing Material | Polyester Thermoplastic, Glass Filled |
| Actuator Material | – |
| Features | – |
| Voltage Rating | 250V |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |




