| Type | Description |
|---|
| Series | BackFlip 501461 |
|---|
| Equivalent Quality | Molex |
|---|
| Packaging | Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT) |
|---|
| Number of Positions | 4 |
|---|
| Flat Flex Type | FPC |
|---|
| Mounting Type | Surface Mount, Right Angle |
|---|
| Connector/Contact Type | Contacts, Bottom |
|---|
| Pitch | 0.020″ (0.50mm) |
|---|
| Termination | Solder |
|---|
| FFC, FCB Thickness | 0.12mm |
|---|
| Height Above Board | 0.031″ (0.80mm) |
|---|
| Locking Feature | Flip Lock, Backlock |
|---|
| Cable End Type | Notched |
|---|
| Contact Material | Phosphor Bronze |
|---|
| Contact Finish | Gold |
|---|
| Housing Material | Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled |
|---|
| Actuator Material | Polyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled |
|---|
| Features | – |
|---|
| Voltage Rating | 50V |
|---|
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
|---|
| Material Flammability Rating | UL94 HB |
|---|