Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
5019516030
| Part Number | 5019516030 |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | 0.5 Fpc Hsg Assy Easyonst60Cktem |
| In-stock | 6008 |
request a quote
5019516030 Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | 1003903 |
| Equivalent Quality | Molex |
| Packaging | Bulk |
| Number of Positions | 60 |
| Flat Flex Type | FPC |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Connector/Contact Type | Contacts, Top |
| Pitch | 0.020″ (0.50mm) |
| Termination | Solder |
| FFC, FCB Thickness | 0.30mm |
| Height Above Board | 0.171″ (4.35mm) |
| Locking Feature | Flip Lock |
| Cable End Type | Straight |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Contact Finish | Gold |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled |
| Actuator Material | Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled |
| Features | Solder Retention |
| Voltage Rating | 50V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |




