Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
5020781710
| Part Number | 5020781710 |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Connector Fpc Bottom 17Pos 0.25Mm R/A |
| In-stock | 2517 |
request a quote
5020781710 Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | Easy-On 502078 |
| Equivalent Quality | Molex |
| Packaging | Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT) |
| Number of Positions | 17 |
| Flat Flex Type | FPC |
| Mounting Type | Surface Mount, Right Angle |
| Connector/Contact Type | Contacts, Bottom |
| Pitch | 0.010″ (0.25mm) |
| Termination | Solder |
| FFC, FCB Thickness | 0.20mm |
| Height Above Board | 0.039″ (1.00mm) |
| Locking Feature | Flip Lock |
| Cable End Type | Tapered |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Finish | Gold |
| Housing Material | Plastic, Glass Filled |
| Actuator Material | Plastic, Glass Filled |
| Features | – |
| Voltage Rating | 50V |
| Operating Temperature | -20°C ~ 85°C |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0, UL94 HB |




