Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
5051100497
| Part Number | 5051100497 |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | 0.5 Fpc Zif Btm Cont Embt Pkg 4C |
| In-stock | 17879 |
request a quote
5051100497 Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | Easy-On FD19 505110 |
| Equivalent Quality | Molex |
| Packaging | Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT) |
| Number of Positions | 4 |
| Flat Flex Type | FFC, FPC |
| Mounting Type | Surface Mount, Right Angle |
| Connector/Contact Type | Contacts, Bottom |
| Pitch | 0.020″ (0.50mm) |
| Termination | Solder |
| FFC, FCB Thickness | – |
| Height Above Board | 0.075″ (1.90mm) |
| Locking Feature | Flip Lock |
| Cable End Type | Straight |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Finish | Gold |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled |
| Actuator Material | Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled |
| Features | Solder Retention |
| Voltage Rating | 50V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |




