Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
555600227
| Part Number | 555600227 |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Connectors .5Mm Vert Plg 22Ckt S |
| In-stock | 66000 |
request a quote
555600227 Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | SlimStack 55560 |
| Equivalent Quality | Molex |
| Packaging | Spool |
| Connector Type | Plug, Outer Shroud Contacts |
| Number of Positions | 22 |
| Pitch | 0.020″ (0.50mm) |
| Number of Rows | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Features | – |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Finish Thickness | 10.0µin (0.25µm) |
| Mated Stacking Heights | 1.5mm |
| Height Above Board | 0.045″ (1.14mm) |




