Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
55917-601LF
| Part Number | 55917-601LF |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Connector Receptacle Usb2.0 A/Pwr Combo R/A |
| In-stock | 602 |
request a quote
55917-601LF Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | 55917 |
| Packaging | Bulk |
| Connector Type | USB-A (USB TYPE-A) and Power, Combo |
| Number of Contacts | 8 |
| Gender | Receptacle |
| Specifications | USB 2.0 |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Mounting Feature | Horizontal |
| Termination | Solder |
| Features | Board Lock |
| Ingress Protection | – |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C |
| Number of Ports | 1 |
| Current Rating (Amps) | 3A |
| Voltage – Rated | 24V |
| Mating Cycles | 1500 |
| Shielding | Shielded |
| Equivalent Quality | Amphenol |




