Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
5767056-2
| Part Number | 5767056-2 |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Connector Plug 76P Smd Pallad-Nickel |
| In-stock | 9 |
request a quote
5767056-2 Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | MICTOR |
| Equivalent Quality | TE |
| Packaging | Tube,Tube |
| Connector Type | Plug, Outer Shroud Contacts |
| Number of Positions | 76 |
| Pitch | 0.025″ (0.64mm) |
| Number of Rows | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Features | Board Guide, Ground Bus (Plane) |
| Contact Finish | Palladium-Nickel |
| Contact Finish Thickness | 5.00µin (0.127µm) |
| Mated Stacking Heights | 6.6mm, 15.62mm |
| Height Above Board | 0.251″ (6.38mm) |




