65801-021LF
| Part Number | 65801-021LF |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Connector Ffc Fpc Rcpt 21Pos 2.54Mm |
| In-stock | 288 |
request a quote
65801-021LF Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | Clincher™ |
| Equivalent Quality | Amphenol |
| Packaging | Tray |
| Number of Positions | 21 |
| Flat Flex Type | FFC, FPC |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Connector/Contact Type | Receptacle |
| Pitch | 0.100″ (2.54mm) |
| Termination | IDC |
| FFC, FCB Thickness | 0.33mm |
| Height Above Board | – |
| Locking Feature | Slide Lock |
| Cable End Type | Notched |
| Contact Material | Copper Nickel Alloy |
| Contact Finish | Tin |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Actuator Material | – |
| Features | Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF) |
| Voltage Rating | 500V |
| Operating Temperature | -65°C ~ 105°C |