Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
68610614122
| Part Number | 68610614122 |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Connector Fpc Top 6Pos 1Mm R/A |
| In-stock | 3460 |
request a quote
68610614122 Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | WR-FPC |
| Equivalent Quality | Würth |
| Packaging | Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT) |
| Number of Positions | 6 |
| Flat Flex Type | FPC |
| Mounting Type | Surface Mount, Right Angle |
| Connector/Contact Type | Contacts, Top |
| Pitch | 0.039″ (1.00mm) |
| Termination | Solder |
| FFC, FCB Thickness | 0.29mm ~ 0.34mm |
| Height Above Board | 0.116″ (2.95mm) |
| Locking Feature | Slide Lock |
| Cable End Type | Tapered |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Contact Finish | Tin |
| Housing Material | Polyphenylene Sulfide (PPS) |
| Actuator Material | Polyphenylene Sulfide (PPS) |
| Features | Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF) |
| Voltage Rating | 125V |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |




