Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
84534-8
| Part Number | 84534-8 |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Connector Ffc Vert 8Pos 1.25Mm Pcb |
| In-stock | 21238 |
request a quote
84534-8 Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | – |
| Equivalent Quality | TE |
| Packaging | Tray |
| Number of Positions | 8 |
| Flat Flex Type | FFC |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector/Contact Type | Contacts, Vertical – 1 Sided |
| Pitch | 0.049″ (1.25mm) |
| Termination | Kinked Pin |
| FFC, FCB Thickness | 0.30mm |
| Height Above Board | 0.307″ (7.80mm) |
| Locking Feature | – |
| Cable End Type | Tapered |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Contact Finish | Tin |
| Housing Material | Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled |
| Actuator Material | – |
| Features | – |
| Voltage Rating | 50V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Material Flammability Rating | – |




