Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
934935008
| Part Number | 934935008 |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Circular Connector Plug Female 4Pos Gold Screw |
| In-stock | 14 |
request a quote
934935008 Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | M12 Power |
| Equivalent Quality | Lumberg |
| Packaging | Bulk |
| Connector Type | Plug, Female Sockets |
| Number of Positions | 4 (3 + PE) |
| Shell Size – Insert | M12-4 |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Mounting Feature | – |
| Termination | Screw |
| Fastening Type | Threaded |
| Orientation | S |
| Primary Material | Metal |
| Shell Material | Copper Zinc |
| Shell Finish | Nickel |
| Contact Finish – Mating | Gold |
| Color | Silver |
| Ingress Protection | IP65/IP67/IP69 – Dust Tight, Water Resistant, Waterproof |
| Material Flammability Rating | UL94 V-2 |
| Features | Backshell, Coupling Nut |
| Shielding | Shielded |
| Current Rating (Amps) | 16A |
| Voltage Rating | 630V |
| Cable Opening | – |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |




