AC01P050WA1R500
Part NumberAC01P050WA1R500
ManufacturerYolong
DescriptionConnector Plug 50Pos Smd Gold
In-stock979
request a quote
AC01P050WA1R500 Description
TypeDescription
SeriesAC01
Equivalent QualityJAE
PackagingTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel
Connector TypePlug, Center Strip Contacts
Number of Positions50
Pitch0.020″ (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
Features
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness
Mated Stacking Heights2.5mm, 3mm