AE770W14-12PW
Part NumberAE770W14-12PW
ManufacturerYolong
DescriptionCircular Connector Receptacle Male 12Pos Gold Crimp
In-stock447
request a quote
AE770W14-12PW Description
TypeDescription
SeriesMIL-DTL-26482 Series II
Equivalent QualityConesys
PackagingBox
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions12
Grade
Qualification
Shell Size – Insert14-12
Shell Size, MIL
Mounting TypePanel Mount
Mounting FeatureFlange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Primary MaterialMetal
Shell MaterialAluminum
Shell FinishOlive Drab Cadmium
Contact Finish – MatingGold
ColorOlive Drab
Ingress ProtectionIP67 – Dust Tight, Waterproof
Material Flammability Rating
Features
ShieldingShielded
Current Rating (Amps)7.5A, 13A
Voltage Rating600VDC
Cable Opening
Operating Temperature-55°C ~ 175°C