Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
AFFC20-30-050-SVS-R
| Part Number | AFFC20-30-050-SVS-R |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Connector Ffc Vert 30Pos 0.5Mm Smd |
| In-stock | 8 |
request a quote
AFFC20-30-050-SVS-R Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | – |
| Equivalent Quality | Assmann WSW Components |
| Packaging | Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT) |
| Number of Positions | 30 |
| Flat Flex Type | FFC, FPC |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Connector/Contact Type | Contacts, Vertical – 1 Sided |
| Pitch | 0.020″ (0.50mm) |
| Termination | Solder |
| FFC, FCB Thickness | 0.30mm |
| Height Above Board | 0.154″ (3.90mm) |
| Locking Feature | – |
| Cable End Type | Straight |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Contact Finish | Tin |
| Housing Material | Polyamide (PA6T), Nylon 6T |
| Actuator Material | Polyamide (PA6T), Nylon 6T |
| Features | – |
| Voltage Rating | – |
| Operating Temperature | – |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |




