Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
ASP-209948-01
| Part Number | ASP-209948-01 |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Connector Com-Hpc Plug 10Mm Stack |
| In-stock | 188 |
request a quote
ASP-209948-01 Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | ASP |
| Equivalent Quality | Samtec |
| Packaging | Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT) |
| Connector Type | Array, Male Pins |
| Number of Positions | 400 |
| Pitch | 0.025″ (0.64mm) |
| Number of Rows | 4 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Features | Board Guide |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Finish Thickness | 100.0µin (2.54µm) |
| Mated Stacking Heights | 10mm |
| Height Above Board | 0.336″ (8.53mm) |




