Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
AXF6K0412A
| Part Number | AXF6K0412A |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Connector Header 4Pos .35Mm Smd Gold |
| In-stock | 27 |
request a quote
AXF6K0412A Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | R35K |
| Equivalent Quality | Panasonic |
| Packaging | Strip |
| Connector Type | Header, Center Strip Contacts |
| Number of Positions | 4 |
| Pitch | 0.014″ (0.35mm) |
| Number of Rows | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Features | Solder Retention |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Finish Thickness | – |
| Mated Stacking Heights | 0.6mm |
| Height Above Board | 0.018″ (0.46mm) |




