Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
B06P3G1B1AA1801110
| Part Number | B06P3G1B1AA1801110 |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | B06P3G1B1Aa1801110-Floating Plug |
| In-stock | 1999 |
request a quote
B06P3G1B1AA1801110 Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | FloatCombo |
| Equivalent Quality | Amphenol |
| Packaging | Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel |
| Connector Type | Plug, Outer Shroud Contacts |
| Number of Positions | 80 |
| Pitch | 0.020″ (0.50mm) |
| Number of Rows | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Features | Board Guide |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Finish Thickness | 3.94µin (0.100µm) |
| Mated Stacking Heights | 20mm |
| Height Above Board | 0.359″ (9.12mm) |




