Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
BBR13-24K6J01
| Part Number | BBR13-24K6J01 |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | P0.4*H0.8Mm Board To Board Connector, |
| In-stock | 60 |
request a quote
BBR13-24K6J01 Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | * |
| Equivalent Quality | Advanced-CONNECTORectek |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Connector Type | Array, Male Pins |
| Number of Positions | 24 |
| Pitch | 0.016″ (0.40mm) |
| Number of Rows | – |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Features | Board Guide, Mating Guide, Solder Retention |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Finish Thickness | 5.90µin (0.150µm) |
| Mated Stacking Heights | 0.8mm |
| Height Above Board | 0.031″ (0.80mm) |




