BK13C06-32DP/2-0.35V(800)
Part NumberBK13C06-32DP/2-0.35V(800)
ManufacturerYolong
DescriptionConnector Hdr 0.35Mm Smd 32Pos
In-stock19061
request a quote
BK13C06-32DP/2-0.35V(800) Description
TypeDescription
SeriesBK13
Equivalent QualityHirose
PackagingTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel
Connector TypePlug, Outer Shroud Contacts
Number of Positions32
Pitch0.014″ (0.35mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness1.97µin (0.050µm)
Mated Stacking Heights0.6mm
Height Above Board0.019″ (0.48mm)