Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
BK22C07-6DS/2-0.4V(800)
| Part Number | BK22C07-6DS/2-0.4V(800) |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Socket, 6Pos., 0.4Mm Pitch, 15A |
| In-stock | 8238 |
request a quote
BK22C07-6DS/2-0.4V(800) Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | BK22 |
| Equivalent Quality | Hirose |
| Packaging | Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel |
| Connector Type | Receptacle, Center Strip Contacts |
| Number of Positions | 8 (6 + 2 Power) |
| Pitch | 0.016″ (0.40mm) |
| Number of Rows | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Features | Solder Retention |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Finish Thickness | – |
| Mated Stacking Heights | 0.7mm |
| Height Above Board | 0.026″ (0.65mm) |




