Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
BM24-30DS/2-0.35V(53)
| Part Number | BM24-30DS/2-0.35V(53) |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Connector Socket 30Pos Smd Gold |
| In-stock | 1029 |
request a quote
BM24-30DS/2-0.35V(53) Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | BM24 |
| Equivalent Quality | Hirose |
| Packaging | Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel |
| Connector Type | Socket, Center Strip Contacts |
| Number of Positions | 32 (30 + 2 Power) |
| Pitch | 0.014″ (0.35mm) |
| Number of Rows | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Features | Solder Retention |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Finish Thickness | – |
| Mated Stacking Heights | 0.8mm |
| Height Above Board | 0.031″ (0.80mm) |




