Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
BM46B-12DS-0.35V(51)
| Part Number | BM46B-12DS-0.35V(51) |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Connector Receptacle 0.35Mm Smd Gold 12Pos |
| In-stock | 56584 |
request a quote
BM46B-12DS-0.35V(51) Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | BM46 |
| Equivalent Quality | Hirose |
| Packaging | Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel |
| Connector Type | Receptacle, Center Strip Contacts |
| Number of Positions | 12 |
| Pitch | 0.014″ (0.35mm) |
| Number of Rows | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Features | Solder Retention |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Finish Thickness | 1.18µin (0.030µm) |
| Mated Stacking Heights | 0.6mm |
| Height Above Board | 0.024″ (0.61mm) |




