Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
BSH-060-01-L-D-A
| Part Number | BSH-060-01-L-D-A |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Connector Socket 120Pos Smd Gold |
| In-stock | 61 |
request a quote
BSH-060-01-L-D-A Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | BSH |
| Equivalent Quality | Samtec |
| Packaging | Tray |
| Connector Type | Socket, Center Strip Contacts |
| Number of Positions | 120 |
| Pitch | 0.020″ (0.50mm) |
| Number of Rows | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Features | Board Guide |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Finish Thickness | 10.0µin (0.25µm) |
| Mated Stacking Heights | 5mm |
| Height Above Board | 0.128″ (3.25mm) |




