Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
CA 3 LS
| Part Number | CA 3 LS |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Circular Connector Receptacle Male 4Pos Silver Screw |
| In-stock | 8 |
request a quote
CA 3 LS Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | CA |
| Equivalent Quality | Hirschmann |
| Packaging | Bulk |
| Connector Type | Receptacle, Male Pins |
| Number of Positions | 4 (3 + PE) |
| Grade | – |
| Qualification | – |
| Shell Size – Insert | – |
| Shell Size, MIL | – |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Mounting Feature | – |
| Termination | Screw |
| Fastening Type | Threaded |
| Orientation | Keyed |
| Primary Material | Plastic |
| Shell Material | Polyamide (PA66), Nylon 6/6, Glass Filled |
| Shell Finish | – |
| Contact Finish – Mating | Silver |
| Color | Black |
| Ingress Protection | IP67 – Dust Tight, Waterproof |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Features | Backshell, Strain Relief |
| Shielding | Unshielded |
| Current Rating (Amps) | 10A, 16A |
| Voltage Rating | 400VAC, 250VDC |
| Cable Opening | 0.236″ ~ 0.472″ (6.00mm ~ 12.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 90°C |




