Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
CGZC202-4002B001C1AH
| Part Number | CGZC202-4002B001C1AH |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | 0.635Mm Pitch Board To Board Flo |
| In-stock | 380 |
request a quote
CGZC202-4002B001C1AH Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | CGZC202 |
| Equivalent Quality | GreenCONNECTOR |
| Packaging | Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel |
| Connector Type | Plug, Floating |
| Number of Positions | 80 |
| Pitch | 0.025″ (0.64mm) |
| Number of Rows | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Features | Board Guide, Pick and Place, Solder Retention |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Finish Thickness | Flash |
| Mated Stacking Heights | 6.3mm |
| Height Above Board | 0.320″ (8.12mm) |




