D38999/20KD18PE
| Part Number | D38999/20KD18PE |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Ae3 18C 18#20 Pin Receptacle |
| In-stock | 5 |
request a quote
D38999/20KD18PE Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | MIL-DTL-38999 Series III |
| Equivalent Quality | Souriau/Amphenol/Glenair/SPI/Milnec/Corsair |
| Packaging | Box |
| Connector Type | Receptacle, Male Pins |
| Number of Positions | 18 |
| Grade | Military |
| Qualification | MIL-DTL-38999 Series III |
| Shell Size, MIL | D |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Mounting Feature | Flange |
| Termination | Crimp |
| Fastening Type | Threaded |
| Orientation | E |
| Primary Material | Metal |
| Shell Material | Aluminum Alloy |
| Shell Finish | Stainless Steel |
| Contact Finish – Mating | Gold |
| Color | Silver |
| Ingress Protection | Waterproof |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Features | – |
| Shielding | Shielded |
| Current Rating (Amps) | 7.5A |
| Voltage Rating | 500VAC |
| Cable Opening | – |
| Operating Temperature | -65°C ~ 125°C |