DAO7W2P300H30LF
Part NumberDAO7W2P300H30LF
ManufacturerYolong
DescriptionConnector D-Sub Plug 7Pos Vert Solder
In-stock259
request a quote
DAO7W2P300H30LF Description
TypeDescription
SeriesDW
Equivalent QualityAmphenol
PackagingTray
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions7 (5 + 2 Power)
Connector StyleD-Sub, Combo
Number of Rows2
Mounting TypeThrough Hole
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A) – 7W2
Contact TypeSignal and Power
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness
Ingress Protection
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating (Amps)7.5A, 30A