DF40TC-24DP-0.4V(51)
Part NumberDF40TC-24DP-0.4V(51)
ManufacturerYolong
DescriptionPlug, 24 Pos., 0.4 Mm Pitch, 2.0
In-stock4700
request a quote
DF40TC-24DP-0.4V(51) Description
TypeDescription
SeriesDF40T
Equivalent QualityHirose
PackagingTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions24
Pitch0.016″ (0.40mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
Features
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness1.97µin (0.050µm)
Mated Stacking Heights
Height Above Board0.077″ (1.95mm)