Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
DF40TC(4.0)-50DS-0.4V(51)
| Part Number | DF40TC(4.0)-50DS-0.4V(51) |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Receptacle, 0.4 Mm Pitch, 4.0 Mm |
| In-stock | 1489 |
request a quote
DF40TC(4.0)-50DS-0.4V(51) Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | DF40 |
| Equivalent Quality | Hirose |
| Packaging | Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel |
| Connector Type | Receptacle, Center Strip Contacts |
| Number of Positions | 50 |
| Pitch | 0.016″ (0.40mm) |
| Number of Rows | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Features | Pick and Place |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Finish Thickness | 1.97µin (0.050µm) |
| Mated Stacking Heights | 4mm |
| Height Above Board | 0.154″ (3.90mm) |




