Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
DF9A-31S-1V(22)
| Part Number | DF9A-31S-1V(22) |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Connector Receptacle 31Pos Smd Tin |
| In-stock | 1041 |
request a quote
DF9A-31S-1V(22) Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | DF9 |
| Equivalent Quality | Hirose |
| Packaging | Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel |
| Connector Type | Receptacle, Outer Shroud Contacts |
| Number of Positions | 31 |
| Pitch | 0.039″ (1.00mm) |
| Number of Rows | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Features | Board Guide |
| Contact Finish | Tin |
| Contact Finish Thickness | – |
| Mated Stacking Heights | 4.3mm |
| Height Above Board | 0.130″ (3.30mm) |




