Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
DX07P024MJ2R1500
| Part Number | DX07P024MJ2R1500 |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Interface |
| In-stock | 168 |
request a quote
DX07P024MJ2R1500 Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | DX07 |
| Packaging | Bulk |
| Connector Type | USB-C (USB TYPE-C) |
| Number of Contacts | 24 |
| Gender | Plug |
| Specifications | USB 3.2 Gen 2 (USB 3.1 Gen 2, Superspeed + (USB 3.1)) |
| Mounting Type | Board Edge, Straddle Mount |
| Mounting Feature | Vertical |
| Termination | Solder |
| Features | – |
| Ingress Protection | – |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Number of Ports | 1 |
| Current Rating (Amps) | 0.25A, 1.25A, 5A, 6.25A |
| Voltage – Rated | 48V |
| Mating Cycles | 10000 |
| Shielding | Unshielded |
| Equivalent Quality | JAE |




