ER8-20P-0.8SV-5H
| Part Number | ER8-20P-0.8SV-5H |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Connector Hdr 20Pos Smd Gold |
| In-stock | 554 |
request a quote
ER8-20P-0.8SV-5H Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | ER8 |
| Equivalent Quality | Hirose |
| Packaging | Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel |
| Connector Type | Header, Center Strip Contacts |
| Number of Positions | 20 |
| Pitch | 0.031″ (0.80mm) |
| Number of Rows | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Features | Board Guide |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Finish Thickness | 30.0µin (0.76µm) |
| Mated Stacking Heights | 10mm, 12mm |
| Height Above Board | 0.351″ (8.91mm) |