ER8-20S-0.8SV-5H
Part NumberER8-20S-0.8SV-5H
ManufacturerYolong
DescriptionConnector Receptacle 20Pos Smd Gold
In-stock365
request a quote
ER8-20S-0.8SV-5H Description
TypeDescription
SeriesER8
Equivalent QualityHirose
PackagingTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel
Connector TypeReceptacle, Outer Shroud Contacts
Number of Positions20
Pitch0.031″ (0.80mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30.0µin (0.76µm)
Mated Stacking Heights7mm, 10mm
Height Above Board0.211″ (5.35mm)