Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
F33D-1A7H1-E7C06
| Part Number | F33D-1A7H1-E7C06 |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Flex Connectorector, P=0.50Mm, H=0.70 |
| In-stock | 41393 |
request a quote
F33D-1A7H1-E7C06 Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | F33D |
| Equivalent Quality | Amphenol |
| Packaging | Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT) |
| Number of Positions | 6 |
| Flat Flex Type | FPC |
| Mounting Type | Surface Mount, Right Angle |
| Connector/Contact Type | Contacts, Bottom |
| Pitch | 0.020″ (0.50mm) |
| Termination | Solder |
| FFC, FCB Thickness | 0.12mm |
| Height Above Board | 0.028″ (0.71mm) |
| Locking Feature | Flip Lock |
| Cable End Type | Notched |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Finish | Gold |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Actuator Material | Polyphenylene Sulfide (PPS) |
| Features | Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF) |
| Voltage Rating | 50V |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |




