Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
F518-1A7A1-11023
| Part Number | F518-1A7A1-11023 |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Connector Ffc Fpc Top 23Pos 1Mm R/A |
| In-stock | 8 |
request a quote
F518-1A7A1-11023 Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | Aorora F518 |
| Equivalent Quality | Amphenol |
| Packaging | Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT) |
| Number of Positions | 23 |
| Flat Flex Type | FFC, FPC |
| Mounting Type | Surface Mount, Right Angle |
| Connector/Contact Type | Contacts, Top |
| Pitch | 0.039″ (1.00mm) |
| Termination | Solder |
| FFC, FCB Thickness | 0.30mm |
| Height Above Board | 0.118″ (3.00mm) |
| Locking Feature | – |
| Cable End Type | Straight |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Contact Finish | Tin |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled |
| Actuator Material | – |
| Features | Solder Retention |
| Voltage Rating | 50V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |




