Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
FA1004SA1-R8000
| Part Number | FA1004SA1-R8000 |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Connector Fpc 4Pos 0.5Mm R/A |
| In-stock | 4637 |
request a quote
FA1004SA1-R8000 Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | FA10 |
| Equivalent Quality | JAE |
| Packaging | Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT) |
| Number of Positions | 4 |
| Flat Flex Type | FPC |
| Mounting Type | Surface Mount, Right Angle |
| Connector/Contact Type | Contacts, Top and Bottom |
| Pitch | 0.020″ (0.50mm) |
| Termination | Solder |
| FFC, FCB Thickness | 0.20mm |
| Height Above Board | 0.035″ (0.88mm) |
| Locking Feature | – |
| Cable End Type | Tabbed |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Finish | Gold |
| Housing Material | Plastic |
| Actuator Material | Plastic |
| Features | Low Insertion Force (LIF) |
| Voltage Rating | 50V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |




