Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
FC1-10-01-T-K
| Part Number | FC1-10-01-T-K |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Connector Ffc Vert 10Pos 1Mm Smd |
| In-stock | 59 |
request a quote
FC1-10-01-T-K Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | FC1 |
| Equivalent Quality | Samtec |
| Packaging | Tube |
| Number of Positions | 10 |
| Flat Flex Type | FFC |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Connector/Contact Type | Contacts, Vertical – 2 Sided |
| Pitch | 0.039″ (1.00mm) |
| Termination | Solder |
| FFC, FCB Thickness | 0.30mm |
| Height Above Board | 0.204″ (5.18mm) |
| Locking Feature | – |
| Cable End Type | Straight |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Contact Finish | Tin |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Actuator Material | – |
| Features | Pick and Place Cap |
| Voltage Rating | – |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Material Flammability Rating | – |




