Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
FGG.3K.308.CYCK11
| Part Number | FGG.3K.308.CYCK11 |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Push Pull Connector Plug Male 8Pos Gold Crimp |
| In-stock | 41 |
request a quote
FGG.3K.308.CYCK11 Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | 3K |
| Equivalent Quality | LEMO |
| Packaging | Bulk |
| Connector Type | Plug, Male Pins |
| Number of Positions | 8 |
| Shell Size – Insert | 308 |
| Shell Size, MIL | – |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Mounting Feature | – |
| Termination | Crimp |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Orientation | G |
| Primary Material | Metal |
| Shell Material | Brass |
| Shell Finish | Chrome |
| Contact Finish – Mating | Gold |
| Color | Silver |
| Ingress Protection | IP66/IP68 – Dust Tight, Water Resistant, Waterproof |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Features | Backshell |
| Shielding | Shielded |
| Current Rating (Amps) | 13A |
| Voltage Rating | – |
| Cable Opening | 0.417″ ~ 0.472″ (10.60mm ~ 12.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 200°C |




