FH12A-22S-0.5SH(55)
Part NumberFH12A-22S-0.5SH(55)
ManufacturerYolong
DescriptionConnector Ffc Fpc Top 22Pos 0.5Mm R/A
In-stock1733
request a quote
FH12A-22S-0.5SH(55) Description
TypeDescription
SeriesFH12
Equivalent QualityHirose
PackagingTape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Number of Positions22
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top
Pitch0.020″ (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.079″ (2.00mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeStraight
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialPolyamide (PA), Nylon
Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C