FH30-60S-0.3SHW(98)
Part NumberFH30-60S-0.3SHW(98)
ManufacturerYolong
DescriptionConnector Fpc Bottom 60Pos 0.3Mm R/A
In-stock1130
request a quote
FH30-60S-0.3SHW(98) Description
TypeDescription
SeriesFH30
Equivalent QualityHirose
PackagingTape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Number of Positions60
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Pitch0.012″ (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.118″ (3.00mm)
Locking FeatureRotary Lock
Cable End TypeTabbed
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Actuator Material
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating
Operating Temperature-40°C ~ 85°C