Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
FH30-80S-0.3SHW(05)
| Part Number | FH30-80S-0.3SHW(05) |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Connector Fpc Bottom 80Pos 0.3Mm R/A |
| In-stock | 694 |
request a quote
FH30-80S-0.3SHW(05) Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | FH30 |
| Equivalent Quality | Hirose |
| Packaging | Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT) |
| Number of Positions | 80 |
| Flat Flex Type | FPC |
| Mounting Type | Surface Mount, Right Angle |
| Connector/Contact Type | Contacts, Bottom |
| Pitch | 0.012″ (0.30mm) |
| Termination | Solder |
| FFC, FCB Thickness | 0.30mm |
| Height Above Board | 0.118″ (3.00mm) |
| Locking Feature | Rotary Lock |
| Cable End Type | Tabbed |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Contact Finish | Gold |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free |
| Actuator Material | – |
| Features | Zero Insertion Force (ZIF) |
| Voltage Rating | – |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |




