FH33M-16S-0.4SH(10)
Part NumberFH33M-16S-0.4SH(10)
ManufacturerYolong
DescriptionConnector Ffc Bottom 16Pos 0.4Mm R/A
In-stock5100
request a quote
FH33M-16S-0.4SH(10) Description
TypeDescription
SeriesFH33M
Equivalent QualityHirose
PackagingTape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Number of Positions16
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Pitch0.016″ (0.40mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.047″ (1.20mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating40V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C