FH52-28S-0.5SH(99)
Part NumberFH52-28S-0.5SH(99)
ManufacturerYolong
DescriptionConnector Ffc Bottom 28Pos 0.5Mm R/A
In-stock128
request a quote
FH52-28S-0.5SH(99) Description
TypeDescription
SeriesFH52
Equivalent QualityHirose
PackagingTape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Number of Positions28
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Pitch0.020″ (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.079″ (2.00mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeTabbed
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Actuator MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Features
Voltage Rating
Operating Temperature-40°C ~ 105°C