FH52K-24S-0.5SH
Part NumberFH52K-24S-0.5SH
ManufacturerYolong
DescriptionConnector Ffc Bottom 24Pos 0.5Mm R/A
In-stock4181
request a quote
FH52K-24S-0.5SH Description
TypeDescription
SeriesFH52
Equivalent QualityHirose
PackagingTape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Number of Positions24
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Pitch0.020″ (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.079″ (2.00mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeTabbed
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Actuator MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
FeaturesSolder Retention
Voltage Rating50V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C