Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
FIC-M8M3A
| Part Number | FIC-M8M3A |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Circular Connector Receptacle Male 3P Gold Wir Leads |
| In-stock | 6 |
request a quote
FIC-M8M3A Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | FIC |
| Equivalent Quality | Banner |
| Packaging | Box |
| Connector Type | Receptacle, Male Pins |
| Number of Positions | 3 |
| Grade | – |
| Qualification | – |
| Shell Size – Insert | M8-3 |
| Shell Size, MIL | – |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line), Right Angle |
| Mounting Feature | – |
| Termination | Wire Leads |
| Fastening Type | Threaded |
| Orientation | Keyed |
| Primary Material | Metal |
| Shell Material | Zinc Aluminum Alloy |
| Shell Finish | Nickel |
| Contact Finish – Mating | Gold |
| Color | Beige, Silver |
| Ingress Protection | IP67 – Dust Tight, Waterproof |
| Material Flammability Rating | – |
| Features | Backshell |
| Shielding | Unshielded |
| Current Rating (Amps) | 4A |
| Voltage Rating | 60VAC/DC |
| Cable Opening | 0.157″ ~ 0.197″ (4.00mm ~ 5.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 70°C |




