FX18-120S-0.8SH
Part NumberFX18-120S-0.8SH
ManufacturerYolong
DescriptionConnector Receptacle 120Pos R/A Smd Gold
In-stock2975
request a quote
FX18-120S-0.8SH Description
TypeDescription
SeriesFunctionMax FX18
Equivalent QualityHirose
PackagingTray
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions120
Pitch0.031″ (0.80mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness4.00µin (0.100µm)
Mated Stacking Heights
Height Above Board0.374″ (9.50mm)