FX18H-120P-0.8SH(11)
Part NumberFX18H-120P-0.8SH(11)
ManufacturerYolong
DescriptionPlug, 0.8Mm Pitch, 120 Pos., 3.0
In-stock250
request a quote
FX18H-120P-0.8SH(11) Description
TypeDescription
SeriesFunctionMax FX18
Equivalent QualityHirose
PackagingTape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Connector TypeHigh Density Array, Male
Number of Positions120
Pitch0.031″ (0.80mm)
Number of Rows2
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.94µin (0.100µm)
Mated Stacking Heights
Height Above Board0.374″ (9.50mm)